پوشش‌ها

پس از چربی گیری، نوبت به ایجاد لایه ی محافظ و چسبندگی پیش از رنگ می رسد. جهت ایجاد این لایه از پوشش فسفاته آهن، فسفاته‌ی روی، کروماته، پوشش جایگزین نانو و… استفاده می‌شود. با توجه به نوع فلز ، نحوه ی کارکرد خط رنگ و نوع رنگ مورد استفاده ، پوشش مناسب انتخاب می شود. بعضی از پوشش‌های تولیدی آذرآسا در جدول زیر ذکر شده است.

فسفاته‌ها از اسیدهای معدنی به‌ویژه اسید فسفریک و نمک‌های فلزی تشکیل شده‌اند. فسفاته‌ها روی سطح فلز یک لایه تشکیل می‌دهند که از طرفی سطح را دربرابر خوردگی مقاوم می‌کند و ازطرف دیگر سبب پیوند محکم‌تر بین رنگ و فلز می‌شود.

فسفاته آهن با توجه به نوع خط، به‌صورت غوطه‌وری و یا پاششی مصرف می‌گردد.

فسفاته روی دی‌کاتیونیک هم به‌صورت غوطه‌وری و هم پاششی مصرف می‌گردد.

فسفاته روی تری‌کاتیونیک معمولاً در خطوط رنگ ED و به‌صورت غوطه‌وری و پاششی استفاده می‌گردد.

فسفاته منگنز چسبندگی بسیار بالایی به فلز دارد و توان جذب بالا دارد ( روغن را درخود جذب می‌کند) و باعث بهبود کارکرد چرخ‌دنده‌های ماشین‌آلات می‌شود. این فسفاته برای سیستم‌هایی که روغن‌کاری لازم است، مانند چرخ‌دنده‌های ماشین‌آلات کاربرد دارد.

فسفاته کشش نوعی فسفاته روی است که دی و یا تری‌کاتیونیک می‌باشد و برای سیستم‌های کششی مانند ساخت سیلندرهای CNG مناسب می‌باشد. بعداز انجام فسفاته کشش، از پودر کشش استفاده می‌شود تا فرآیند کشش در فشار خیلی بالا به‌راحتی انجام شود.

کروماته شامل اسیدها و نمک‌های کروم می‌باشد و برای پوشش دادن قطعات آلومینیومی یا گالوانیزه به‌کار می‌رود.

پوشش نانو زیرکونیم، پوششی برپایه اسیدها و نمک‌های زیرکونیم است که برای پوشش دادن قطعات فلزی با جنس گوناگون و در دمای محیط قابل استفاده است.

سایر پوشش‌های نانو: بسته به پایۀ آن، فرمولاسیون  ترکیبات بدست می‌آید.