پوشش نانو، یک فناور ی سطح بالا

در سالهای اخیر با ورود فناوری نانو پوشش ها در صنعت رنگ، این عرصه دگرگون شده است. از آنجایی که حفظ و نگهداری رنگ سطوح یکی از موارد مورد توجه صاحبان صنایع بوده؛ این نوآوری بسیار مورد اقبال عمومی قرار گرفته است. پوشش نانو با ایجاد لایه‌ای حفاظتی، مقاومت رنگ در برابر خط و خش های سطحی و آسیب دیدن به علت تماس و آلوده شدن به مواد شیمیایی را افزایش داده و باعث بالارفتن مقاومت رنگ می‌شود.

نانو پوشش چیست ؟

نانو پوششها به پوششهایی اشاره دارد که ضخامت آن در حد نانو (بین 1 تا 100 نانومتر) باشد. این پوشش‌ها معمولا به منظور بهبود کارایی سطوح از جمله محافظت در برابر خوردگی، مقاومت در برابر آب، کاهش اصطکاک روی سطح، توانایی دفع ذرات خشک، دفع آب و روغن، مقاومت در برابر گرما و تابش، مقاومت در برابر خراشیدگی و غیره، اعمال می‌شوند . این مواد می‌توانند خصوصیات و کاربردهای متنوع و مفید‌ی را ارائه دهند. نانو پوشش‌ها مزایای قابل توجهی در کاربردهای عملی مانند صنایع هوافضا، دفاعی، پزشکی، دریایی و نفت.

کاربردهای پوشش نانو مربوط به خاصیت ضدخوردگی

با توجه به منافع اقتصادی عظیم، جلوگیری و محافظت از خوردگی، تجارتی مهم است. مواد پیشرفته‌ای که در صنایع مدرن استفاده می‌شوند، نیاز به پوشش‌های پیچیده‌ای جهت بهبود کارکرد و عملکردشان دارند. محققان، پوشش‌های نانویی ضد‌خوردگی را به عنوان جایگزین کروم سمی معرفی کرده‌اند.

کاربردهای ضد اصطکاک و تریبولوژی نانو پوشش‌ها

این که هنگامی که یک سیال در تماس با یک سطح جامد قرار می گیرد (فرآیند خیس شدگی) چه می شود، موضوعی است که مدت زمان زیادی فیزیکدانان و مهندسان مواد را به خود مشغول کرده بود. از منظر فیزیکی، فرآیند خیس شدگی توسط قانون انرژی آزاد کمینه تشریح می شود. مایع به خیس کردن جامد گرایش دارد زیرا این فرآیند باعث کاهش انرژی آزاد سیستم می‌شود. درک این مکانیزم، و کاربرد نانو تکنولوژی در ساختار سطوح به منظور کنترل خیس‌شدگی، تاثیر گسترده‌ای برای بسیاری از اشیاء و کاربردشان در زندگی روزمره ما دارند از جمله: ماهیتابه های نچسب، پوشش‌های کم اصطکاک برای اجزاء موتور، لنزهای تماسی راحت تر، پروتزهای بهتر و مواد خود تمیزشونده، ضد زنگ و ضد خوردگی. خودتمیزشونده، ضد زنگ و ضد خوردگی.