محافظت از زنگ‌زدگی با روغن‌ها

به‌ منظور جلوگیری از خوردگی، روغن محافظ ضد زنگ با پایه روغن‌های معدنی در مراحل حمل ‌و نقل، انبارداری و یا نگه‌داری موقت قطعات با آلیاژهای غیر آهنی و آلیاژهای آهنی، طراحی شده است که مصارف زیادی دارد. در ادامه به بررسی جامع این محصول از شرکت شیمیایی آذرآسا می‌پردازیم.

روغن محافظ یا روغن ضد زنگ چیست؟

روغن محافظ Anti-corrosion همان روغن‌های ضد زنگ هستند که از اختلاط چندین روغن پایه مرغوب، به همراه افزودنی‌های مناسب تولید می‌شود؛ این محصول با ایجاد فیلم نازک محافظ در سطح فلز از نفوذ رطوبت، اکسیژن، عوامل اکسیدکننده و نمک جلوگیری می‌نماید و دارای بازدارنده‌های قوی است. به این نحو، خوردگی و زنگ زدگی قطعات را از بین می‌برد.

نحوه عملکرد روغن‌های محافظ

عملکرد روغن محافظ به این صورت است که پوششی محافظ بین هوا و سطح فلز ایجاد می‌کند. به این ترتیب، از ابزار و قطعات فلزی با آلیاژهای مختلف در مقابل زنگ‌زدگی و خوردگی در طی مراحل ساخت قطعات و سپس نگه‌د‌اری آن‌ها در انبار جلوگیری و محفاظت می‌کند. از همین روی، برای جلوگیری از خوردگی و زنگ ‌زدگی سطوح داخلی موتورهای دیزلی، موتورهای بنزینی، قطعات مورد استفاده در دریا، خشکی و محافظت کوتاه مدت از فلزات با آلیاژهای مختلف از روغن محافظ استفاده می‌شود.

انواع خوردگی قطعات فلزی

خوردگی قطعات در مراحل مختلف تولید باعث خسارات زیادی می‌شوند؛ از جمله خوردگی حین تولید، خوردگی مواد اولیه قبل از تولید قطعات، خوردگی پس از تولید و در زمان انبارداری، خوردگی حین مصرف قطعات تولید شده، خوردگی در حین حمل‌ونقل خصوصاً مسیرهای طولانی و غیره. لذا بسته به شرایط، روش‌های متنوعی جهت محافظت از خوردگی انجام می‌شود. برای مثال؛ پوشش‌های موقت مانند روغن‌کاری، پوشش‌های دائمی مانند رنگ زدن قطعات و یا بسته‌بندی‌های مناسب لوازم مخصوص و تجهیزات.

ویژگی‌های روغن محافظ فلزات

ویژگی اصلی این روغن، محافظت در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی کلیه قطعات حساس با آلیاژهای مختلف از جمله فولاد، آلومینیوم، چدن، گالوانیزه و استیل می‌باشد. وجود مواد Antioxidant و Inhibitor در ترکیب این روغن باعث شده است که به طور قابل ملاحظه‌ای از اکسید شدن و خوردگی قطعه جلوگیری به عمل آورد. ویسکوزیته بسیار پایین یکی از ویژگی‌های بارز این روغن بوده است. به ‌طوری‌که کوچک‌ترین اثری، پس از آغشته شدن قطعه به‌ وسیله آن از خود به ‌جا نگذاشته و رطوبت اطراف خود را به نحو مطلوبی دفع می‌نماید.

خواص روغن ضدزنگ

تشکیل امولسیون پایدار، پوشش دهی مناسب، محافظت بالا از سطوح فلزی در مقابل خوردگی، ثابت بودن مشخصات فنی روغن در زمان استفاده، سهولت در پاک شوندگی از سطح ورق با تمام شوینده‌های آلکالینی، عدم لکه‌گذاری.

کاربرد روغن‌های محافظ

از این روغن به ‌عنوان محافظ قطعات فولادی، آهنی و … از خوردگی، در خطوط تولید و یا قطعات انبار استفاده می‌شود. همچنین کاربرد دیگر این روغن به ‌عنوان پوشش محافظ به روی ورق‌های پوشش‌دار مانند گالوانیزه و ورق‌های فولادی پس از عملیات نورد سرد می‌باشد.

روش استفاده از روغن‌های ضدزنگ

برای پوشش قطعات می‌توان آن‌ها را به مدت 30 تا 120 ثانیه در روغن غوطه‌ور نموده و پس از خارج کردن از محلول، نگهداری کرد. ضمناً می‌توان قطعات را توسط پاشش و یا قلم‌مو نیز پوشش داد. لازم به ذکر است که بهترین روش غوطه‌وری می‌باشد. در پروسه غوطه‌وری آب‌های جدا شده از سطح قطعات در کف مخزن جمع می‌شوند که این آب‌ها را می‌توان پس از مدتی توسط شیری که در پائین مخزن نصب می‌شود، خارج نمود. در صورت نگهداری قطعات در خارج از انبار سرپوشیده، باید آن‌ها را توسط یک کاور ضد آب پوشش داد. باید در نظر داشت که اگر قطعه دارای مجاری و فرورفتگی‌های متعددی باشد، بهتر است با بالا بردن زمان غوطه وری قطعه در مایع محافظ و همچنین ایجاد لرزش، از خروج هوا و آب از داخل مجاری اطمینان حاصل نمود.